בשורה חשובה לחוסכים ב״חסכון לכל ילד״

יש לכם ילדים? חדשות נהדרות! בקצרה: השבוע עבר בכנסת תיקון לחוק "חיסכון לכל ילד" המאפשר להורים לנייד את החיסכון מהבנק אל קופת גמל לבחירתם. למה זה חשוב ואיך זה יכול להיות שווה עשרות אלפי שקלים לחוסכים? הכנו לכם סקירה עם כל הפרטים.

ראשית מהי תכנית "חיסכון לכל ילד"?

תכנית "חיסכון לכל ילד", החלה לפעול בינואר 2017, במטרה לסייע בצמצום פערים בחברה הישראלית בכך שילדים מכל שכבות האוכלוסיה יתחילו את חייהם הבוגרים עם סכום ראשוני נאה בגיל 18. בתכנית החיסכון המדינה מפקידה 57 ש"ח בחודש לכל ילד, בנוסף לקצבת הילדים המשולמת עבורו. בנוסף לזה ההורים יכולים לבחור האם הם רוצים להוסיף מכספם האישי את אותו הסכום לחיסכון כדי להכפיל אותו.

מה הבעיה שהייתה בתכנית?

הבעיה שהתוכנית איפשרה להורים להפקיד את כספי החיסכון בפיקדון בנקאי בריבית נמוכה מבלי אפשרות לעבור לקופת גמל לאחר שבחרו בבנק. המרוויחים המרכזיים מההחלטה הזו הם הבנקים, שעושים קופה על חשבון הילדים החלשים ביותר. למה החלשים ביותר? כי מנתוני הביטוח לאומי עולה כי 80% מהמסלולים בפיקדונות בנקאיים שייכים לילדים מהשכבות החלשות. במילים אחרות: הורים מהשכבות החלשות בחברה מקבלים בדרך-כלל החלטות כלכליות לא טובות, כמו למשל לחסוך לילד שלהם בבנק ולא בקופת גמל.

מה ההבדל בין תכנית חיסכון לכל ילד בבנק לבין תכנית חיסכון בקופות הגמל?

כדי לסבר את האוזן, ילד שכספיו הופקדו לפיקדון בנקאי צפוי לצאת בגיל 18 עם 30 אלף ₪, במקום למעלה מ- 70 אלף ₪ לילד שכספיו הופקדו בקופות גמל. הבדל של כ-40 אלף ש"ח! 

מה החידוש בתיקון לחוק שעבר השבוע?

עד היום, מי שבחר לחסוך בבנק – נתקע ולא יכל להעביר את הכסף לקופת גמל. אך עכשיו – מי שיבחר לעבור מסלול מהפיקדון הבנקאי יוכל לעשות זאת ולעבור לקופת גמל. בנוסף – לפי תיקון החוק שעבר השבוע, ויכנסו לתקוף ב-1 בינואר 2025, ברירת המחדל לחיסכון עבור הילד השני ואילך תהיה בקופת גמל ולא בבנק, כפי שנעשה עד כה לילדים שהחיסכון שלהם בפיקדון בנקאי.
תודה ללובי 99 ולמנכ"לית הלובי לינור דויטש שנאבקים בכנסת ישראל כדי להטיב עם האזרחים.

אהבתם? שתפו את הפוסט:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

דילוג לתוכן